Nephrológia - Hypertonológia

 

NEFROLÓGIA -  VESEBETEGSÉGEK 

A vese tudományát nevezzük nefrológiának. A nefrológus elsősorban veseelégtelenséggel, annak ellátásával, művese kezeléssel és veseátültetéssel foglalkoznak. Az átültetéssel kapcsolatban előkészíti a donációt.

A vese egy páros, babra hasonlító szerv, amely derékmagasságban található a gerincoszlop  két oldalán.

Az egészséges vese sima felületű és élénkbarna színű.
A vesék fontos szerepet játszanak hormontermelésük útján a vérnyomás szabályzásában is. A vesékből származó hormonok, mint például az eritropoietin, a vörösvértesteknek a csontvelőben való keletkezését szabályozzák. A vesék hatással vannak a vérben lévő kálcium mennyiségére és a D-vitamin termelésére is. Ez a vitamin a csontok szilárdságát biztosító ásványi anyagok beépüléséhez elengedhetetlen.

 

TUDTA?

  • A vesék a felesleges folyadékot és méreganyagokat a nap 24 órájában távolítják el
  • Az egészséges vesék naponta körülbelül a teljes vérmennyiséget 300-szor tisztítják meg
  • Ez azt jelenti, hogy körülbelül 1500 liter vér halad át a veséken minden nap

 

MI OKOZZA A KRÓNIKUS VESEELÉGTELENSÉGET? 

A krónikus veseelégtelenség (CKD - Chronic Kidney Disease) egy hosszú és általában lassú folyamat, ahol a vesék lassan elveszítik működőképességüket. Kezdetben nem észlelhető az idült vesebetegség. A korai jelek enyhék lehetnek, így lehet hogy nem veszi észre ezeket a tüneteket.

A veseelégtelenség diagnosztizálása általában szérum karbamid nitrogen, kreatinin vizsgálatával, és a glomeruláris filtrációs ráta (GFR) meghatározásával történik. A vérvizsgálat azt becsüli meg, hogy percenként mennyi vér szűrődik át a glomerulusokon. A glomerulusok apró szűrők a vesékben, amelyek a felesleges anyagokat távolítják el a vérből.

A krónikus veseelégtelenséget (KVE) öt stádiumba lehet besorolni. A vesének évekbe telhet, amíg a normál veseműködésből (KVE 1. stádium) eljut a krónikus veseelégtelenségig (KVE 5. stádium). A krónikus forma a maradandó vesekárosodás, amelyet például cukorbetegség, magas vérnyomás , a veseszövet különböző gyulladásai (glomerulonefritisz), vagy a veseműködést hosszú távon károsító gyógyszerek okoznak.

 

Mivel a korai szakaszokban lehetséges a folyamat lelassítása, ezért alapvető fontosságú a korai diagnózis, és hogy kezelőorvosával együttműködve megtalálja a megfelelő kezelési módszert.

 

A KRÓNIKUS VESEELÉGTELENSÉG JELEI ÉS TÜNETEI

 

A krónikus veseelégtelenség figyelmeztető jelei és tünetei nem mindig egyértelműek. Számos beteg szenved krónikus veseelégtelenségben anélkül, hogy tudna róla.

Melyek az esetleges figyelmeztető jelek?

  • Kevesebb vizelet keletkezik
  • Duzzanat a kézen, arcon és lábakon
  • Légszomj
  • Alvási nehézség
  • Étvágytalanság, hányinger, hányás
  • Magas vérnyomás
  • Hideg- és fáradtságérzet 
     

Minél hamarabb felismeri a tüneteket, annál hatékonyabban tud kezelőorvosa megfelelő kezeléssel beavatkozni. A megfelelő segítség és a megfelelő időzítés hatással lehet a vesebetegség előrehaladtára.

 


 

 

MIÉRT FONTOS ODAFIGYELNI A MAGAS VÉRNYOMÁSRA?

Hazánkban a felnőtt lakosság több mint 45%-a  magas vérnyomásban szenved ami  napjainkban már népbegségnek számít, mely sokáig nem produkál észlelhető tüneteket. Éppen ezért nagyon fontos a rendszeres vérnyomás mérés. Gyakran előfordul, hogy túl későn diagnosztizálják a betegséget így a kezelés hiányában olyan szövődmények, mint a szívbetegségek, vesebetegség, vagy az agyvérzés alakulhatnak ki.

 

MI AZ A MAGAS VÉRNYOMÁS?

A vérnyomás a keringési rendszerben a vérnek az erek falára gyakorolt nyomása. A magas vérnyomás azt jelenti, hogy az artériák falait túl nagy nyomás éri. A vérnyomás mérésekor kapott érték első száma azt a nyomást mutatja, ami a szív összehúzódásakor alakul ki (szisztolés vérnyomás). A második szám a szívverések közti szünetben mérhető nyomást jelenti (diasztolés vérnyomás).

Az ideális vérnyomás 120/80 Hgmm. 130/80 Hgmm feletti érték magas vérnyomást jelent.

 

MI OKOZZA A MAGAS VÉRNYOMÁST?

A MAGAS VÉRNYOMÁS FAJTÁI:

  • Elsődleges hipertónia: Ebben az esetben nincs egyértelműen megállapítható ok. Kialakulhat környezeti hatás, genetikai tényező, vagy akár nem megfelelő étkezés, illetve mozgásszegény életmód hatására.
  • Másodlagos hipertónia: Valamilyen betegség (pl. vesebetegség, cukorbetegség) következményeként alakulhat ki, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.

 

MIK A MAGAS VÉRNYOMÁS TÜNETEI?

A legtöbb esetben sokáig egyáltalán nem észlelhető semmilyen tünet. Nagyon fontos a betegség korai szakaszban történő felismerése, a szövődmények elkerülése miatt. Ennek leghatékonyabb módja a rendszeres vérnyomásmérés.


fejfájás                                      30%

émelygés, hányás                   13%

látászavar                                 5,2%

fáradtság, ingerlékenység     4,5%

orrvérzés                                  3%

 

HOGYAN DIAGNOSZTIZÁLHATÓ A MAGAS VÉRNYOMÁS?

A vérnyomásmérés elengedhetetlen a diagnosztizáláshoz. A hipertónia megállapítását követően az orvos feladata, hogy meghatározza típusát (elsődleges hipertónia, másodlagos hipertónia) és a lehetséges okokat. Másodlagos hipertónia esetén elsősorban a háttérben álló betegség kezelésére van szükség.

Egyetlen vérnyomásmérés önmagában még nem elegendő a hipertónia megállapításához. A háziorvos több mérést is elvégez egy kijelölt időtartamon (pl. három különálló mérés egy hét alatt, nyugodt körülmények között) belül ahhoz, hogy pontos diagnózist állíthasson fel.
A vizsgálat részeként további kérdéseket tesz fel a páciens kórtörténetével és családi anamnézisével kapcsolatban.

© IntroWeb | 2020 - Weboldal készítés, SEO