NEUROPATHIA (idegkárosodás)

Egyre nagyobb figyelmet fordítunk arra, hogy felismerésre és kezelésre kerüljenek a cukorbetegség szövődményei, mivel ezek nagymértékben befolyásolják az életkilátásokat. Ennek egyik oka, hogy sajnos manapság is gyakran a cukorbetegségre már csak a szövődmények hívják fel a figyelmet, pedig akár évtizedek óta fennáll a cukoranyagcsere zavara. Másik ok, hogy a cukorbetegség a fejlett gyógyszeres és inzulinkezelésnek köszönhetően (melynek során a vércukor csökkentés a cél), ma már jól kezelhető, sokszor több évtizede kezelt betegeket gondozunk, akiknek lehetőségük van kései szövődmények kialakulásra.

Az idegkárosodásra és annak szűrésére azért is egyre nagyobb figyelmet fordítunk, mert a legutóbbi tudományos eredmények azt mutatják, hogy azon páciensekben, akiknél kialakul akár tünetmentes neuropathia, azok fokozottan veszélyeztetettek az egyéb szív-érrendszeri szövődményekre is. Ezen eredményeket alátámasztja a Diabetes Centrum klinikai diabetológusainak nemzetközileg is elismert tudományos munkája, melyet nemcsak tudományos közleményekben, kongresszusokon publikálnak, hanem könyvkiadásra is sor került. Ezen korszerű tudás birtokában a neuropathia szűrésen kiemeltek hamarabb kerülhetnek további vizsgálatokra (pl. cardiovascularis reflexteszt elvégzésére további rizikószűrés céljából), illetve kardiológiai, neurológiai, nephrológiai gondozásba, és így elkerülhetik a fatalis következményeket.

A tudomány mai állása szerint a közel normális vércukorszint (normoglikémiás állapot) megelőzi, de legalábbis késlelteti a microangiopathias (kisereket érintő) szövődményeket, gátolja azok progresszióját. Ez azt jelenti, hogy akár a kései stádiumban felfedezett diabetes szövődményeinek rosszabbodása is lassítható a megfelelő anyagcsere beállításával, illetve a szövődmények célzott kezelésével.A macroangiopathias (nagyereket érintő) szövődmények megelőzése csak a kiváltó okok komplex kezelésével lehetséges.

A diabeteses idegkárosodás (neuropathia) a neuropathiák harmadáért felelős, így igen gyakori, hogy ez a szövődmény hívja fel a figyelmet a cukorbetegségre. Az idegkárosodás típusos tünetei közé tartozik, hogy a hőérzet, a fájdalom, a vibráció vagy a tapintás érzése csökken, vagy ki is esik. Emiatt előfordul, hogy a páciens nem veszi észre a sebek, fekélyek kialakulását a lábán. Gyakori a bizonytalan járás, lábzsibbadás, bizsergés érzése a lábon. Ezek a tünetek érdemben nem visszafordíthatóak, így a legfontosabb a lehető leghamarabb felfedezni a diabetest és a neuropathiát. Ennek egyszerű fájdalommentes lehetősége a Neurometer vizsgálat, mely az Újszeged Diabetes Centrumban előzetes időpont-egyeztetést követően mintegy 30 perc alatt elvégezhető. Amennyiben igazolódik ilyen eltérés, mind a diabetológus, mind a neurológus javasolhat a tüneteket enyhítő kedvezményes gyógyszeres kezelést.

A Neurometer olyan diagnosztikus készülék, mely alkalmas mindhárom szenzoros rosttípus egyidejű, specifikus, számszerű eredményt adó egyszerű vizsgálatára. A vizsgálat a bőrön keresztül történő elektromos ingerlés során az áramérzet küszöbérték meghatározásán alapul.  Az áramerősséget fokozatosan addig növeljük, míg a vizsgált személy az impulzust megérzi, majd addig csökkentjük, amelyen már nem vált ki áramérzetet, bizsergést. A vizsgálatot mind a felső, mind az alsó végtagon elvégezzük 3 frekvencián (2 kHz, 250 Hz, 5 Hz). A magas frekvencián nyert adatok a nyomásérzés és a vibrációs ingerküszöb értékére adnak információt, így a vastag rostok funkcióját tükrözik. Az alacsony frekvencián nyert értékek a hőérzetet vizsgáló módszerek eredményével vannak összefüggésben, így a vékony rostok működésről nyújtanak információt. A normális tartomány feletti értékek kései érzékelésre utalnak, tehát az idegrostok csökkent működésére figyelmeztetnek. A normálértékek alatti eredmények túlérzékenységre utalnak. A Neurometer így információt ad a vékony, nem myelinhüvellyel borított, fájdalomérzetet közvetítő idegrostok számszerű megítélésére.

A Neurometer vizsgálat évente javasolt cukorbetegeknek, de feltétlenül el kell végeztetni, ha az alábbi tüneteket tapasztalja:

  1. lábzsibbadás-bizsergésérzés a lábban, különösen ha az „zokniszerű”
  2. hideg, fagyos végtagok
  3. égető, tűszúrásokra emlékeztető érzés
  4. nehezen gyógyuló sebek a lábon
  5. bizonytalan járás

A megelőzésében kiemelt figyelmet fordítunk Diabetes Centrumunkban az idegkárosodásra és annak szűrésére. Erre azért is egyre nagyobb figyelmet fordítunk, mert a legutóbbi tudományos eredmények azt mutatják, hogy azon páciensekben, akiknél kialakul akár tünetmentes neuropathia, azok fokozottan veszélyeztetettek az egyéb szív-érrendszeri szövődményekre is. Ezen eredményeket alátámasztja a Diabetes Centrum klinikai diabetológusainak nemzetközileg is elismert tudományos munkája, melyet nemcsak tudományos közleményekben, kongresszusokon publikálnak, hanem könyvkiadásra is sor került. Ezen korszerű tudás birtokában a neuropathia szűrésen kiemeltek hamarabb kerülhetnek kardiológiai, neurológiai, nephrológiai gondozásba és így elkerülhetik a fatalis következményeket.

A szövődmények ellátása általában több orvosi szakma együttműködését igényli. Az Újszeged Diabetes Centrumban ez az interdisciplinaris ellátás egyedülálló, mert mind tudományosan, mind a klinikai gyakorlati orvoslásban kiemelkedő szakorvosok állnak rendelkezésükre. A Diabetes Centrumban előzetes egyeztetés után néhány óra alatt elvégeztethetőek az évente javasolt komplex szövődményszűrő vizsgálatok.

 

KOMPLEX SZŐVŐDMÉNYSZŰRŐ CSOMAG

  • LABORVIZSGÁLAT –RIZIKÓSZŰRÉS (VÉRZSÍROK, HÚGYSAV, HgbA1c, TESTZSÍR, BMI, VÉRNYOMÁS)

  • VIZELETVIZSGÁLAT- FEHÉRJEÜRÍTÉS SZŰRÉSE

  • NEUROMETER- IDEGKÁROSODÁS SZŰRÉSÉRE

  • EKG – KOSZORÚEREK SZŰRÉSÉRE

  • DOPPLER VIZSGÁLAT – VÉGTAGI EREK SZŰKÜLETÉNEK VIZSGÁLATA
© IntroWeb | 2020 - Weboldal készítés, SEO