INFLUENZASZERŰ PANASZOK ESETÉN TEENDŐK

INFLUENZASZERŰ PANASZOK ESETÉN TEENDŐK

Influenzaszerű tünetek vény nélküli szerekkel kezelhetőek, nem szükséges azonnal orvosi ellátást igényelni

Számtalan vírus okozhat influenzaszerű tüneteket, a kezelés minden esetben vény nélküli szerekkel lehetséges, először mindenképpen ezeket kell beszerezni és használni.

 

Antibiotikum csak a bakteriális felülfertőződés esetén mérlegelendő, mivel csak a baktériumok elpusztítására képes. A vírusfertőzések jelentős részének gyógyulását ráadásul lassítja az antibiotikum alkalmazása, így semmiképpen nem indokolt 3-5 napos hurutos panasszal antibiotikumért jelentkezni.

Alábbi panaszok esetén elegendő csak az esetleges táppénzigényt jelezni, melyhez feltétlenül szükséges a foglalkozás 4 számjegyből álló FEOR kódja. Ez a helyes táppénzes dokumentum kötelező eleme, enélkül nem történik meg a kifizetés. 

Lázzal, hőemelkedéssel,torokfájással, orrfolyással, köhögéssel, izomfájdalommal járó panaszok esetén érdemes 1000 mg C-vitamint, fájdalom-lázcsillapítót szedni először. A lázcsillapítók közül a diclofenac tartalmú szerek (Flector, Nurofen, Advil) kifejezetten ajánlottak, mivel a vírus ellen a szervezetben zajló immunválaszt több ponton kedvezően befolyásolják. Lázcsillapító hatásúak, de akkor is érdemes néhány napig rendszeresen szedni, ha láz nélkül zajlik a betegség.

Ajánlott a D-vitamin nagy dózisban (jelen tudásunk szerint 3-4 naponta 30000 NE) és torokfertőtlenítő (Mebucain, Tantum Verde, Strepsils). Amennyiben az orrfolyás is vezető tünet bármelyik orrspray, ha a köhögés is fokozódik, vénynélkül köptető, pl. Prospan, Rhinathiol, Mucopront, Ambroxol kedvező hatású lehet napi 3x. Ezeket a részben vényköteles gyógyszereket tesszük a "felhőbe", ha jelzik a panaszokat felénk.

Amennyiben 3-5 napon túl is 38 fok feletti láz, saturáció 95% alatt vagy nehézlégzés jelentkezik, vagy egyéb tünetek fokozódása jellemző, csak ekkor érdemes személyes orvosi vizsgálatot kérni. 

Amennyiben fülfájdalom, csökkent hallás jelentkezik, akkor is ki kell fújni erősen az orrot mindkét oldalon 5-10 percenként, ha éppen nem ürül belőle váladék. A garatgyulladás miatt megduzzadt nyálkahártyák akadályozzák a középfül szellőzését, így egy idő után savós középfülhurut alakul ki. Amennyiben az orrfújás során a középfül szellőzése akár pillanatokra rendeződik, a középfül eltérése magától megoldódik, nem fertőződik bakteriálisan, általában nem szükséges antibiotikus kezelés emiatt. Amennyiben elhúzódó fülfájdalom, csökkent hallás, visszatérő nagyobb mennyiségű orrváladékozás jelentkezik, fül-orr-gégészeti vizsgálat javasolt, ahová nem szükséges beutaló.

A hagyományos kamillás gőzölés feltétlenül javasolt, hiszen nem csak a légutakat tisztítja, a váladék kiürülését segíti, hanem antibiotikus hatású, így a bakteriális felülfertőződés megelőzésében vagy annak kezdeti szakaszában a gyógyulásban is előnyös.

 A több évtizede ismert vírusellenes szerekkel (Isoprinosine, Viregyt) egyértelmű kedvező hatást bizonyító eredmények nincsenek, így ezek alkalmazása nem szükséges.

A mellkasi fájdalom a vírusfertőzések velejárója, hiszen a legtöbb vírus kifejezetten végtagfájdalmakat okoz, de gyakran jellemző általános izomfájdalom. Így az első napokban semmiképpen nem kóros az általános több helyen érezhető tompa fájdalom. Vírusfertőzések esetén a tüdőben fonendoszkóppal hallható eltérés nincs, erre is megfelelő bármelyik akár vény nélkül kapható fájdalomcsillapító. Amennyiben masszív köpetürítéssel, járó, esetleg légvételre fokozódó, egy helyre lokalizálódó fájdalom jelentkezik, melyet gyakran kísér 4-5 nap túli hőemelkedés, láz, az veti fel bakteriális fertőzés esélyét és indokol orvosi vizsgálatot. 

Gyakori a vírusfertőzések után a hetekig elhúzódó, akár rohamokban jelentkező köhögés, akár szárazon, vagy különböző mennyiségű köpettel. Hátterében gyakori a nem kimutatott Covid-fertőzés, tapasztalatok szerint ilyen esetben akár 2-3 hónapot is igénybe vesz a teljes gyógyulás. Amennyiben 5-6 hétnél hosszabb ideje jelentkezik köhögés, akkor érdemes tüdőszűrő vizsgálaton részt venni. Nem szükséges beutaló, 40 év felett ingyenes, 40 év alatt 2000 Ft a költsége.

A legfontosabb, hogy bármilyen hurutos panasszal is vállaljunk önkéntes karantént 5-7 napig, egyrészt ne fertőzzünk meg másokat, illetve ha mégis egyéb fertőzésünk zajlik, ne találkozzunk potenciálisan Covid-19 pozitív személyekkel.  A koronavírus lehet még veszélyesebb, ha többféle fertőzést kell egy időben leküzdenünk.

© IntroWeb | 2020 - Weboldal készítés, SEO