Mikor indokolt az antibiotikum?

Mikor indokolt az antibiotikum?

Mikor kell antibiotikumot szedni?

Kizárólag bakteriális fertőzés esetén hatékony az antibiotikum, a vírusok ellen hatástalan, sőt sok esetben lassítja a gyógyulást.

A feleslegesen alkalmazott antibiotikum a baktériumokban olyan változást alakít ki, amivel a jelenleg ismert antibiotikumokkal szemben ellenállóvá válnak.

Fejlesztés, új hatóanyag ezen a területen nemigen van, és az elérhető antibiotikumokra már most is gyakran rezisztensek a most fertőzést okozó baktériumok. Hamarosan ott tartunk, mint a háború előtt, hogy egy egyszerűbb tüdőgyulladás is végzetes lehet, mert hiába adjuk az eddig ismert gyógyszereket, a baktériumok nem pusztulnak el tőlük és sepsist okoznak.

Annak igazolása, hogy bakteriális fertőzés zajlik, nem a páciens feladata, hanem az orvosé.

A hurutos betegségeknél vannak jellegzetes tünetek, amelyek biztosan vírusra jellemzőek, vagy mégis felvetik bakteriális folyamat lehetőségét. Ennek megfelelően jelentősége van annak, hogy mennyi ideje tartanak a panaszok, hőemelkedés, láz volt-e, az orrfolyás és köhögés jellege fontos az elkülönítésben. Ha van mellkasi fájdalom, lényeges annak pontos helye, a  fájdalom jellege, állandósága vagy változása, esetleges nehézlégzés kialakulása.

A garat és a mandulák - ha vannak-, megtekintése már önmagában sok információval szolgál, de mivel nagy eséllyel Covid-vagy influenza fertőzés áll a háttérben, így járványügyi okoból elektronikusan küldött fénykép jelenleg megfelelő.

Amennyiben szükséges, kiegészítő vizsgálatok támaszthatják alá a baktérium fertőzést (RTG, fül-orr-gégészeti és laborvizsgálat, rendelőben akár azonnali CRP meghatározás),  és így az antibiotikum szükségességét. Ezek azért is fontosak, mert ezek eredménye meghatározza, hogy milyen antibiotikumot, milyen dózisban és mennyi ideig adagolunk, ha szükséges.

 

A rendelőben lehetőség van azonnali CRP meghatározásra ujjbegyszúrással nyert vérből, melynek költsége 4.000 Ft.

Minden orvos maga dönt az alkalmazott vizsgálatokról és kezelésről, amit annak ellenére, hogy gyógyszerek és beutalók a felhőbe kerülnek, pecsétjével, azonosított működésével “hitelesít”, vagyis vállalja érte a felelősséget. Így bárki más orvos által javasolt vizsgálatokat, vagy gyógyszereket nem teszünk a felhőbe, csak a magam munkájáért vállalok felelősséget.

Orvosszakmai okokból és a jogszabályoknak megfelelő működés érdekében fentiek miatt antibiotikum felírása csak ezen elvek betartása mellett indokolt és lehetséges.

© IntroWeb | 2020 - Weboldal készítés, SEO