Cukorbeteg vészhelyzetek a mindennapokban!

Cukorbeteg vészhelyzetek a mindennapokban!

Cukorbetegségegel kapcsolatos vészhelyzetek bárhol és bármikor előfordulhatnak. Kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor valaki más, külső segítségére van szükség a kezeléshez. Szélsőséges esetekben az életmentő, ha a munkáltató és/vagy a munkatársak tudják, hogy cukorbeteg van a csapatban. Íme néhány tipp a diabétesz munkahelyen történő kézbentartásához.

A felnőtt és gyerek korban különböző vészhelyzetek kerülhetnek előtérbe. Attól iss fühgghet, hogy hány éve vagyunk cukorbetegek, és mennyi tapasztalatunk van már.

 Jogi háttér

Mielőtt a munkáltatóval beszélne a cukorbetegséggel kapcsolatos vészhelyzetekről, például a magas, vagy súlyosan alacsony vércukorszintről, legyen képben a jogaival. Egyetlen törvény sem írja elő, hogy kötelezően be kell számolni a főnöknek és a kollégáinak a cukorbetegségről. Kivéve akkor ha a munka típusa megköveteli, hogy egyes feladatok nem végezhetők el (pl. éjszakai műszak, főállású sofőrködés). Ha úgy dönt, hogy tudatja velük a helyzetet, akkor ezt az információt bizalmasan kell kezelniük. Az Ön döntése, hogy elmondja-e nekik, hogy diabétesszel él. Senki sem kényszerítheti arra, hogy megossza velük a személyes orvosi adatokat.

Döntse el, mennyire szeretné transzparenssé tenni a helyzetet! Csak azért, mert cukorbetegsége van, nem jelenti azt, hogy a teljes cég előtt ezt be kell jelentened. Íme néhány kérdés, amely segíthet eldönteni azt, hány embernek szeretne beszélni a diabéteszről, és hogyan kezelje őket megfelelően. 

  • Nyugodtan beszélhetek az egész cég előtt a cukorbetegségemről, vagy csak néhány megbízható munkatársamnak, vagy csak a főnökömnek, vagy meg akarom tartani magamnak az egészet?
  • Ismerem-e egyértelműen a kockázatokat azt illetően, ha senkinek sem mondom el a munkahelyemen, hogy cukorbeteg vagyok?
  • Ha úgy döntök, hogy nem mondom el senkinek a diabéteszt, mi a tartalék tervem? Működhet-e az, hogy felhívom/üzenetet írok a páromnak, házastársamnak, testvéremnek, szülőmnek vagy barátomnak, ha cukorbetegséggel kapcsolatos vészhelyzet történik a munkahelyemen?
  • Ha úgy döntök, hogy nem mondom el senkinek a diabéteszt, és a munkahelyemen súlyos hipoglikémiát tapasztalok, amely külső segítséget igényel, mi a biztonsági tervem?

Ha megválaszolja a fenti kérdéseket, világos tervet dolgozhat ki a főnökével és munkatársaival való kommunikációval kapcsolatban. Miután eldöntötte, hogy kivel és mennyit szeretne megosztani, tartson rövid személyes megbeszéléseket az érintettekkel, hogy elmagyarázhassa számukra a helyzetet, és a legfontosabb információkat, amelyek vészhelyzet esetén segíthetnek nekik. Összeírtuk, mit érdemes megbeszélni a munkáltatóval, kollégáival a magas és a súlyosan alacsony vércukorszinttel, valamint a diabéteszes technológia esetenkénti kudarcával kapcsolatban

A cégektől, egészségügyi szakintézményekből lehet kérni olyan diabétesz, cukorbeteg SOS kártyát, amin jelezve van, hogy Ön cukorbeteg. Ezen kívül rengeteg eszköz mutathatja a diabéteszt. Karkötőktől kezdve vannak nyakláncok amin a diab jele és leírása látható, így külső ember számára is tudható, hogy mi lehet a baja a betegnek, hogyan tud segíteni esetlegesen az utca embere.

 

 Nade, hogy mi történik ha bekövetkezik a baj?

Sajnos előfordul, hogy egy diabos ember rosszul lesz az utcán, mert leesett a vércukra. Ilyenkor gyorsan felszívodó szénhidrátot kell fogyasztania mihamarabb. Amennyiben azonban már nem tud fogyasztani az u.n. súlyos hipoglikémia is bekövetkezhet amikor küldő segítségre van szükség.

Ha eszméleténél van, ne hagyjuk magára, amíg a vércukorszintje nem rendeződik!

Segíteni kell abban, amit mond, hiszen a cukorbeteg fejből tudja mit kell tenni. Ilyen pl. vércukormérés, vagy hozzátartozó/orvos értesítése, alacsony vércukorszint esetén gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása (pl. gyümölcslé, szőlőcukor).

Ne hagyjuk egyedül, ez nagyon fontos!

  • Ha eszméletvesztés közeli állapotban van, azonnal hívjuk a mentőt (112 segélyhívó)!
  • Kérdezzük meg, miben tudunk segíteni?
  • Kérdezzük meg, sikerült-e ellenőrizni a vércukor szintet?

Ha azt mondja, hogy igen, ellenőrizte és nagyon alacsony a vércukorszint, kérdezzük meg, ivott-e, evett-e cukor tartalmú folyadékot/táplálékot ? Ha nincs nála szénhidráttartalmú étel/ital, adjunk neki, vagy kérjünk másik járókelőtől!

  • Értesítjük a hozzátartozókat!

 

A Népegyészségügyi Központ is felhívja a figyelmet a megfelelő segítségnyújtásra:

 

Amit látunk a képen is, létezik olyan "vész" injekció, amit patikában szakorvosi javaslatra tudnak megvásárolni, amit eszméletlen betegnél bárki be tud injekciózni, ezzel megmentve akár a cukorbeteg életét.

Ezt az injekciót minden cukorbetegnek javasoljuk, hogy hordja magával!

 

Magas vércukorszint

A vércukorszint emelkedésével a cukorbetegek különböző szövődmények kockázatának vannak kitéve. A munkahelyen számtalan dolog eredményezhet magasabb vércukrot: egy elszámolt étkezés, stressz, hormonok, a pumpa meghibásodása, a kanül eldugulása, stb. Bár tény, hogy a magas vércukorszint nem olyan súlyos, mint mondjuk egy munkahelyi hipózás, annál veszélyesebbé válhat, minél tovább nem kezelik azt. (Arról nem is beszélve, hogy a megemelkedett vércukorszint rossz közérzetet kelthet, és megnehezítheti a munkavégzést.) Íme néhány kérdés, amelyet érdemes feltenni magadnak a magas vércukor munkahelyi kezelése kapcsán, valamint arról, hogy kommunikálhatsz erről hatékonyan a csapattal:

  • Vigyek be inzulint a következő meeting-re? (Amennyiben pen-es)
  • Ha magas a vércukorszintem egy hosszú megbeszélés vagy munkavégzés során, hogyan javasolhat egy rövid szünetet, hogy beadhassa a szükséges inzulint? (Ez szintén penes kezelésnél lehet érdekes, de gond nélkül pár másodperc alatt beadható az inzulin meeting közben is.
  • Hol tárolhatom biztonságosan az inzulint, ha szabadban dolgozom? 
  • Ha naponta többször adok injekcióval inzulint, és attól tartok, hogy nem tudom mindig beadni azokat a munka során, az inzulinpumpa viselése javítana a munkahelyemen történő diab-kezelésen?
  • Hidratált maradok egész nap? Van víz a közelben?
  • Megosztottam-e a magas vércukorszintre figyelmeztető jeleket a megbízható munkatársaimmal, és tudattam-e velük, mire van szükségem, ha magas a vércukorszintem?

 

Súlyosan magas vércukorszint és ketoacidózisA súlyosan magas vércukorszint a 14,0 mmol/l körüli, feletti szint, amely potenciálisan ketonokkal is együtt jár. Minél hosszabb ideig nem kezelik a magas vércukorszintet, és minél magasabbra emelkedik, annál nagyobb a valószínűsége a ketonok kialakulásának, ami akár diabéteszes ketoacidózishoz is vezethet. A súlyosan magas vércukorszinttel és a DKA-val kapcsolatban a következő kérdéseken gondolkodhatunk:

  • Megosztottam-e a rendkívül magas vércukorszint jeleit a megbízható munkatársaimmal?
  • Ha nem tudok segíteni magamon, tudja-e valamely munkatársam, hogy mikor kell inzulint és mikor kell glukagont beadni nekem?
  • Ha nem tudok magamon segíteni, tudják-e, kit kell hívniuk, ki a vészhelyzet esetén értesítendő személyem?
  • Ha inzulinpumpát használok, az meghibásodik a munkahelyemen, és nincs más eszközöm helyette, mi a tervem a helyzet megoldására? (Nálam egy nagyon kellemetlen, ügyeleten végződő incidens óta mindig van egy feltöltött pen, az irodában is).
  • Rendelkezek-e tartalék kanüllel, tartállyal, inzulinnal és elemmel a pumpámhoz?
  • A megbízható kollégáim tudják-e, hogyan kell ellenőrizni a szenzor által mutatott értéket, vagy hogy hogyan kell ujjbegyesen megmérni a vércukromat?

 

 

Amikor a technológia kudarcot vall...

A cukorbetegség kezelésére használt eszközök potenciális kudarca egy másik lehetséges vészhelyzet, amellyel a munkahelyen vagy bármely élethelyzetben találkozhat. Bármennyire is támaszkodhat a diabétesz technológiára a legtöbb esetben, néha mégis előfordulhatnak nem várt fennakadások. Semmiképp se  halasszuk a fogalalkozást ezekkel a helyzetekkel, ha meghibásodik a szenzor vagy a pumpa. Ezen kérdések tisztázása segíthet kezelni a technológiai vis maiorokat:

  • Van-e tartalékom mindenből a munkahelyemen vészhelyzet esetére? (szenzor, kanül, tartály, tapaszok, elemek, mérő)
  • Ha inzulinpumpát használok, tarthatok-e a munkahelyemen egy tartalék inzulintollat ​​vagy fecskendőt, és plusz inzulint?

Az egészség a legfontosabb. Soha ne hagyjuk, hogy cukorbetegség kezelés nélkül maradjon, és lehetőleg ne próbáljunk egyedül hazamenni, ha súlyosan magas vagy alacsony a vércukorszintje. Ezzel könnyen veszélybe sodorhatja magát de másokat is. Amikor a cukorbetegséggel kapcsolatos vészhelyzetekről van szó, egyedül Önön múlik, hogy mennyit oszt meg és kivel. 

Nálunk is vannak ilyen "cukorbeteg vagyok" kártyák, kérje kollégánktól amikor nálunk jár.

© IntroWeb | 2025 - Weboldal készítés, SEO