Nyaralást tervez? Vagy talán munka miatt kel útra? Akárhogy is, az utazás azt jelenti, hogy kiszakad a megszokott rutinból, és ez épp ettől olyan szórakoztató!
Azonban az új élelmiszerek, az eltérő étkezési idők és a különböző időzónák mind megnehezíthetik a cukorbetegség kezelését. Természetesen diabétesszel is biztonságosan utazhatunk, elvégre mi is azt teszünk, amihez csak kedvünk van! De mindig jó ötlet előre tervezni. Legyünk tisztában azzal, miket kell elintézni az utazás előtt, hogyan csomagoljunk az útra, és készüljön fel a lehetséges útközbeni kihívásokra.
Mire kell figyelni külföldi utazás során?
Az egészséges ember is felkészül az adott ország látnivalóiból, gasztronómiájából, egészségügyi ellátásából, közlekedési lehetőségeiből, egy krónikus betegnek erre kiemelten figyelnie kell.
Szerencsére napjainkban már nincs arra szükség, hogy a cukorbetegek az ételkínálat alapján válasszanak úti célt, de a megfelelő mennyiségű és minőségű étkezés – a már említett diéta – biztosítása gyógyszeres kezelés mellett is fontos, akárhol is tartózkodik a beteg.
Éppen ezért nem árt előre tanulmányozni az adott ország ételeinek összetevőit, szénhidrát tartalmát, illetve azt, hogy a megfelelő folyadékbevitelt milyen formában lehet megoldani. Érdemes előre megnézni, hol van a közelben orvosi ellátás, és a turista milyen módon veheti azt igénybe.
Fontos az időeltolódás figyelembe vétele, erre is előzetesen fel kell készülnünk, arra is, hogy milyen védőoltásokat érdemes kérni, különösen akkor, ha valamely egzotikus országba utazunk. Nagyon fontos az orvos által felírt gyógyszerek továbbá a vércukormérő tesztcsík megfelelő tárolása, szállítása.
Az inzulin például nem fagyhat meg – ezért nem lehet repülő raktérben tárolni – és megvan a pontos ideje, hogy felbontás után szobahőmérsékleten meddig használható fel. A tengerszint feletti magasság csak extrém esetben befolyásolja a vércukormérő pontosságát, de arra ügyelni kell, hogy a tesztcsík nedvesség mentesen és sötét helyen, a saját dobozában legyen tárolva. A vércukormérő nem megfelelő tárolása is torz mérési eredményeket okozhat!
Gondoskodnunk kell arról, hogy a megfelelő mennyiségű gyógyszer és tesztcsík legyen nálunk, beleszámítva egy bizonyos biztonsági tartalékot is. Legcélszerűbb, ha az utazás előtt a beteg felkeresi kezelőorvosát, és az utazás helyszínét, időtartamát átbeszélve kér tanácsot orvosától.
Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet a diabéteszes utazásához.
Utazás előtt
Érdemes lehet az utazás előtt néhány héttel meglátogatni az orvosod, hogy megbizonyosodj róla, milyen formában vagy, megfelelőek-e a beállításaid. A következőket vitasd meg vele a kontroll során:
Hogyan befolyásolhatják az út során tervezett tevékenységek a cukorbetegségedet, és mit tehetsz ez ellen?
Tippek az inzulinadagok módosításához, ha különböző időzónákon keresztül utazol.
Oltások. Érdemes beadatni az ifluenza elleni oltást, ha még nem tetted meg, valamint beszélj orvosoddal a további szükséges oltásokról, ha valamilyen egzotikusabb helyre utazol!
Szerezz be orvosi igazolást a diabéteszről, lehetőleg angol nyelven! Bár lehet, hogy nem lesz rá szükséged, (nekem még sosem volt), hasznos és megnyugtató, ha tudod igazolni azt, miért mész át a security-n egy halom inzulinnal, fecskendővel, és egyéb orvosi kellékekkel.
Állítsatok össze egy listát azokról a kellékekről, amelyeket magaddal kell vinned az utazásra!
Csomagolási tippek
Ügyeljen arra, hogy nagyjából kétszer annyi fogyóeszközt és gyógyszert/inzulint csomagoljon, mint amennyire szüksége lesz az utazás időtartama alatt. Így sokkal megnyugtatóbb úton lenni. Fontos, hogy a diabétesz-kezeléshez szükséges holmikat a kézipoggyászban helyezze el, amelyhez bármikor hozzáférhet.
A következőket vigye magával:
Inzulin és/vagy gyógyszerek
Fecskendők / penek, a hozzájuk tartozó tűkkel / pumpa és a hozzá tartozó tartályok és kanülök, megfelelő (extra) mennyiségben / szenzorok, távadó és annak töltője / belövők a szenzorhoz és a kanülhöz, ha használ ilyet
Vércukormérő, tesztcsík, ujjszúró, és a bele való tű (extra is, mindenből legyen tartalék!)
Extra elemek a mérőhöz és/vagy az inzulinpumpához, szenzor töltőhöz
Vizeletvizsgálati tesztcsíkok (ha ketonokat tesztelne)
Szőlőcukor, vagy egyéb hipós csomag, valamint lassan felszívódó, tartós szénhidrátok
Utazási tippek repülőre
Repülővel utazik? A fedélzetre fel kell vinni a cukorbetegség kezeléséhez szükséges eszközöket és felszerelést, beleértve a folyadékokat is, mint az inzulin. Feltétlenül különítsük el ezeket egy tasakban lezárva, mielőtt átmegyünk a biztonsági ellenőrzésen. Általános tippek, amelyeket érdemes megjegyezni:
Ügyeljen arra, hogy 2-3 órával korábban érkezzen ki a reptérre, különösen, ha feladott poggyászunk is van!
Győződjön meg arról, hogy gyógyszereink, az inzulin, az orvosi eszközeink átlátszó, különálló, lezárt zacskókba vannak csomagolva. Előfordul, hogy ezeket kiveszik a kézipoggyászodból, és átvizsgálják őket.
A gyógyszereket és az inzulint az eredeti csomagolásában szállítsd, hogy pontosan látszódjon rajtuk, mi micsoda.
SOHA NE tegyen inzulint a feladott poggyászba, mert a változó hőmérséklet a raktérben hatással lehet annak működőképességére!
+1 Maradjon hidratált repülés közben is!
Tippek autós utazáshoz
Az autóval való utazás szintén megzavarhatja időnként a vércukorszint szabályozását. Próbálja meg követni az alábbi tippeket, ha úton van, hogy megkönnyítse a cukra hatékony kezelését:
Ha egész nap autóban fog ülni, az energiaszint csökkenhet. Válasszon alacsonyabb kalória tartalmú ételeket, és korlátozza a nassolást!
Amikor megállnak egy kis időre, használja ki az alkalmat, és mozogjon egy kicsit, sétáljon egyet!
Győződjön meg róla, hogy kényelmes ruházatot, zoknit és cipőt visel, a láb legyen védett!
Csomagoljon be egy kis hűtőtáskát sok vízzel és egészséges ételekkel!
Ne tárolja a gyógyszereket vagy az inzulint közvetlen napfényben. Tartsa őket hűvösben, vagy az előbb említett hűtőtáskában! Ugyanakkor arra is ügyeljen, hogy ne helyezze őket közvetlenül jégre vagy jégakkura.
További javaslatok
Egyéb tippek az utazáshoz, ha cukorbetegséggel él:
Gyakrabban ellenőrizze vércukorszintjét. Az új tevékenységek, a különböző időzónák és új ételek is hatással lehetnek rá.
Ne járkáljon mezítláb, még a medencénél vagy a strandon sem. A sérülések elkerülése miatt.
Győződjön meg arról, hogy Ön körül lévő emberek közül tudják, hogy cukorbeteg.
Legyen óvatos az alkoholfogyasztással. Lehet, hogy ez remek kényeztetés a nyaraláson, de ugyanakkor ki is billentheti a vércukorszintet az egyensúlyból!
Ha városnézésre készülsz, vigyen magával harapnivalót és hipós csomagot! Ne higgye, hogy bárhová besétálsz, lesz ott szőlőcukor!
SZEMÉLYES TAPASZTALATOK
Összefoglalva:
Legyen önnél diabétesz azonosítója (egy kártya az igazolványában).
forrás:
https://www.mysugr.com/en/blog/your-guide-traveling-diabetes-0/